forum2018-logo-subp
Kjell A. Nordström
Ultranowoczesność i matrix

Czy Wam się to podoba, czy nie – wolność rządzi! Zderegulowaliśmy życie osobiste i zawodowe. Każdy aspekt naszego istnienia kształtują nowe możliwości, oparte o dostęp do nowej wiedzy. Witajcie w świecie, którym rządzą rynek i człowiek.
Gdybym miał wskazać jedną, najbardziej istotną kwestię dzisiejszego świata, byłaby to zmiana klimatu. Klimat jest, ni mniej, nie więcej, średnią temperaturą wyrażoną w stopniach Fahrenheita lub Celsjusza. Huragany, topnienie lodowców czy ekstremalne upały – są jego efektem. Żadne spotkanie na szczycie ani konferencja nie rozwiążą od razu problemu ocieplenia klimatu, ale mogą wpłynąć na liderów oraz organizacje, i ich poczucie odpowiedzialności. Ponad to… W tym nowym krajobrazie mamy szansę dostrzec nowe możliwości.

Podobnie do zmiany klimatu rzecz się ma z naszym systemem ekonomicznym i społecznym. Ilość informacji, którymi zalewamy naszych bliskich i coraz niższe koszty każdej transakcji. Rozejrzyj się… i spójrz wstecz! Rzeczywiście, zmieniliśmy klimat w społeczeństwie ponad wszelkie doświadczenie.
A kiedy zmieniamy klimat społeczny i ekonomiczny, wpływa to na KAŻDĄ ludzką aktywność – politykę, biznes, duchowość i inne czynniki. To ustawia warunki dla funkcjonowania kapitalizmu, przedsiębiorców i liderów dnia dzisiejszego, i w tej nowej perspektywie trzeba przeanalizować i zrozumieć cztery ważne obszary.
Po pierwsze, kapitalizm nie jest ideologią. Lepiej rozumieć go jako złożoną maszynerię. Nadzwyczajna maszyna, która robi jedną jedyną rzecz: oddziela efektywne od nieefektywnego. Istnieje ona w kontekście czasu i przestrzeni. Ruchy społeczne, demografia i styl życia, wraz z coraz gwałtowniejszym rozwojem technologicznym, tworzą nowy paradygmat dla każdego, kogo interesuje rozwój biznesowy lub społeczny.
Po drugie, pod presją są państwa narodowe. Miasta, mega metropolie i najszybsza w historii ludzkości urbanizacja – kształtują i zmieniają przestrzeń biznesową. Wszystko, począwszy od analiz rynkowych po innowacje, musi brać pod uwagę fakt, że wkrótce ponad 80 procent populacji będzie zamieszkiwać na ograniczonej liczbie dużych obszarów miejskich.

Po trzecie, ultranowoczesne uwarunkowania społeczne i ekonomiczne rodzą nowe gałęzie przemysłu i zmieniają parametry tych starszych. Te z kolei tworzą tło dla przedsiębiorstw. firm. Odchodzimy od organizacji o strukturze opartej na geografii, podczas gdy na znaczeniu zyskują czynniki biograficzne. Zatrudniamy raczej ze względu na postawę niż na umiejętności. Podążanie i błądzenie stają się wytycznymi strategii… Zabawne? – Tak… Przerażające? – A jakże! Alternatywy? Nie bardzo…
Po czwarte, zmienia się także sztuka zarabiania pieniędzy. Co do zasady, sposób w jaki zarabiamy pieniądze w gospodarce kapitalistycznej pozostaje bez zmian. Z czasem zmieniają się jednak stosowane reguły i obszary, w których działają. Dziś, by zapewnić sukces swojemu biznesowi, potrzebujesz znajomości nowego świata od wewnątrz.
Witajcie w odwróconym do góry nogami paradygmacie świata, w którym nie brakuje niczego, oprócz uwagi i ludzkich umiejętności w ogóle…

 

Dr Kjell A Nordström / Wyspy Alandzkie, lipiec 2018

ECR Forum - register now!
Kontakt

Pytania? Chętnie odpowiemy i pomożemy! Można się z nami skontaktować:
telefonicznie +48 61 22 63 078 lub poprzez pocztę elektroniczną: biuro@ecr.pl.

Organizator konferencji: