Aktualności

Spotkanie Forum Podażowego ECR Polska we Wronkach

7 lutego 2018 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie grupy roboczej Forum Podażowe ECR Polska. Jego miejsce – Wronki i wizyta techniczna w otwartym we wrześniu Magazynie Wysokiego Składowania przy Fabryce Kuchni Amica – przyciągnęło swą atrakcyjnością ponad czterdziestu uczestników z firm członkowskich ECR Polska.

Wizyta techniczna

Przewodnikiem po Fabryce Kuchni był Paweł Pszczółkowski, Dyrektor ds. logistyki w Amica Group, który przeprowadził grupę przez hale produkcyjne i magazynowe i przybliżył działalność zakładu. Zgodnie z oczekiwaniami, największe wrażenie na uczestnikach zrobił Magazyn Wysokiego Składowania – najwyższy tego typu obiekt w Polsce i jeden z najwyższych w Europie. Oddany do użytku we wrześniu 2017 r., powstał jako główna część inwestycji w rozbudowę centrum logistycznego, umożliwiającego jeszcze sprawniejszą dystrybucję produktów do klientów.

Imponująca, widoczna z daleka konstrukcja ma 46 m wysokości i 6,5 tys. m² powierzchni. Znajduje się na nim 26 tys. miejsc paletowych, mogących pomieścić 230 tys. sztuk urządzeń dużego AGD. W pełni zautomatyzowany system sterowania pozwala układać ok. 1,6 tys. artykułów na godzinę.

Zwrot z inwestycji, wynoszącej ok. 60 mln złotych, szacowany jest na około 5 lat. Tak krótki czas umożliwia skupienie i zautomatyzowanie powierzchni magazynowej na terenie fabryki zamiast utrzymywania magazynów w odleglejszych lokalizacjach.

Ujmującą otwartość i gościnność gospodarzy dopełniło umożliwienie wejścia po 230 schodach na dach budynku magazynu, skąd roztacza się panorama fabryki, miasta Wronki oraz Puszczy Noteckiej. Cenne doświadczenie, i dostępne nie tylko dla nieustraszonych!

Forum Podażowe

Część seminaryjna Forum Podażowego odbyła się w hotelu Olympic we Wronkach. Podejmowane tematy dotyczyły następujących zagadnień:

1. Obecne i planowane działania grupy Forum Podażowe
  • Prace koncepcyjne nad pogłębionym badaniem dotyczącym sprawności rozładunków w centrach dystrybucji jako kontynuacja badania Speed Docking, prowadzonego w latach 2015-2016. Chcemy uzyskać szerszy zakres danych, nie zwiększając istotnie pracochłonności ich pozyskania i przetwarzania.
  • Przegląd sytuacji paletowej w Polsce – realia „półpalet” (tj. palet o wymiarach 800x600mm) – punktem wyjścia do podjęcia tego zagadnienia były sygnały z rynku o słabej jakości palet DHP w obrocie. Uczestnicy uzgodnili wolę stworzenia Karty informującej o paletach 800x600mm w poolu otwartym (na podobieństwo Karty Oceny Palet 1200x800mm), które byłyby traktowane jako wielorazowe, wymienne przez podmioty chcące takich palet używać.
2. Przegląd i praktyczne implikacje dla łańcucha dostaw wybranych ustaw i regulacji
  • Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę – wspólnie przeanalizowaliśmy jej bezpośredni wpływ na funkcjonowanie łańcuchów dostaw i spodziewane utrudnienia.
  • RODO (ang. GDPR) – nowe unijne regulacje dot. ochrony danych osobowych.
  • Aktualizacja informacji o funkcjonowaniu systemu SENT Krajowej Administracji Skarbowej.
3. Gość spotkania, Joanna Rutkowska z Transport i Logistyka Polska, przedstawiła projekty podejmowane przez organizację, dotyczące także członków ECR
  • Koalicja 11,5 tony „Uwolnić ośkę” – powstała, aby skutecznie przeciwdziałać ograniczeniom, które hamują rozwój gospodarczy Polski oraz zwiększają koszty wewnętrze i zewnętrzne transportu. Więcej: pl.
  • Pakiet Mobilności – projekt Komisji Europejskiej, mający na celu uregulowanie międzynarodowego transportu drogowego, niekorzystnie odbije się na działalności polskich przewoźników operujących zagranicą poprzez narzucenie warunków pracy kierowców jako pracowników delegowanych. Jego praktyczne skutki to komplikacje oraz ograniczenie konkurencyjności polskiego transportu.
  • Projekt “Nić Ariadny” – budowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Klub Polskiego Trakera baza danych o obiektach logistycznych, obejmująca wskazówki dojazdu, informacje o dostępnej infrastrukturze etc.
 
Forum Podażowe jest jedną z grup roboczych ECR Polska, organizacji zrzeszającej przedsiębiorstwa produkcyjne, handlowe i dystrybucyjne oraz usługowe, głównie związane z sektorem dóbr konsumpcyjnych szybko rotujących (FMCG), która dostarcza swoim członkom wiedzy w zakresie logistyki, a zwłaszcza podnoszenia wydajności łańcuchów wartości. Forum Podażowe ECR tworzą dyrektorzy i menedżerowie łańcuchów dostaw firm zrzeszonych w ECR Polska.
Więcej: ecr.pl/o-ecr-polska/grupy-robocze/forum-podazowe

 

0
  Powiązane wpisy

You must be logged in to post a comment.