Aktualności

Ustawa o o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów (aktualizacja 03.04.2017)

W dniu 3.04.2017 Ustawa z dn. 9.03.2017 o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów została podpisana, zatem wejdzie ona w życie 17.04 br.

Ustawa, wbrew swej nazwie, dotyczy nie tylko firm transportowych. Nakłada ona obowiązki na wszystkie strony transakcji, tj. sprzedawcę (podmiot nadający), przewoźnika / operatora oraz kupującego (podmiot odbierający), dotyczące zgłaszania transportu określonych w ustawie (i późniejszych rozporządzeniach ministra) towarów, zgodnie z listą PKWiU, CN oraz skażonego alkoholu (np. zimowy płyn do spryskiwaczy, rozpuszczalniki) oraz suszu tytoniowego (luzem). W wymiarze praktycznym, ustawa wprowadza spore komplikacje dla wszystkich podmiotów handlujących i przewożących objęte nią towary.

Aktualna lista towarów objętych obowiązkiem monitorowania może być w każdej chwili rozszerzona rozporządzeniem, niezależnym od Ustawy. Wiąże się to z koniecznością jego bieżącego sprawdzania.

Warto się dobrze przygotować do zmian, gdyż przewidziane kary za uchybienia w jej stosowaniu mogą drastycznie wpłynąć na kondycję wielu firm (nie tylko transportowych). Osoby i firmy zainteresowane współpracą na rzecz współpracy w zrozumieniu ustawy, stworzeniu listy pytań, na które nie widzimy w projekcie odpowiedzi (dotyczących kwestii praktycznych), zachęcamy do kontaktu z Biurem ECR Polska.

Tekst jednolity Ustawy można znaleźć tutaj: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2017/708/1

 

0
  Powiązane wpisy
  • No related posts found.

You must be logged in to post a comment.