Przegląd studiów przypadków gospodarki o obiegu zamkniętym z sektora handlu detalicznego i dóbr szybkozbywalnych – najnowsza publikacja ECR Community
ECR Community z dumą publikuje Globalny przegląd studiów przypadków gospodarki o obiegu zamkniętym z sektora detalicznego i dóbr szybkozbywalnych.
Liczący ponad 100 stron Przegląd, sponsorowany przez GfK, opisuje osiemnaście przypadków z rynków międzynarodowych, obejmujących działania z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym w obszarach takich jak:
- opakowania,
- gospodarka odpadami,
- marnotrawienie żywności (odpady spożywcze)
- rozwiązania cyfrowe.
Zawiera również sześć wnikliwych artykułów ekspertów, poświęconych zmianie paradygmatu ku gospodarce o obiegu zamkniętym, oraz artykuły organizacji ECR z Austrii, Francji i Włochy, które ilustrują rolę współpracy, jaką ECR może odgrywać w kraju.
Celem najnowszej publikacji ECR Community jest zapewnienie specjalistom ds. zrównoważonego rozwoju aktualnych przykładów, w jaki sposób sieci detaliczne i producenci wdrażają rozwiązania zamkniętego obiegu w swojej działalności.
Kluczowe dla istoty Przeglądu są studia przypadków, zaczerpnięte od sieci detalicznych i producentów dóbr szybkozbywalnych, które dostarczają prawdziwych przykładów tego, jak gospodarka o obiegu zamkniętym może pomóc firmom zminimalizować ich wpływ na środowisko i redukować globalną emisję gazów cieplarnianych. Wszystkie przypadki są prezentowane według wspólnego szablonu i zawierają podstawowe informacje, które pozwolą czytelnikowi od samego początku umieścić w kontekście skalę i złożoność każdego projektu.
Uwzględnione zostały zgłoszenia od firm różnej wielkości i branży:
- detaliści, tacy jak Jerónimo Martins, Pingo Doce, Coop, AB Vassilopoulos & Chalkiadakis SA
- dostawcy, w tym Nestlé, INDITEX, Birra Peroni, Henkel, ALPLA i CYCLE
- firmy dostarczających rozwiązania obiegu zamkniętego, takich jak Uzaje, Cameleon Group, GS1 Austria, FoodCloud i Pandobac.
ECR Community opracowała ECR Circular Framework – schemat gospodarki obiegu zamkniętego ECR. Kategoryzuje on obszary, na których skupiają się firmy retail i CPG – opakowania, produkty, narzędzia wspierające proces, gospodarka odpadami i odpady spożywcze. Zgodnie z oczekiwaniami, duży nacisk kładzie się na opakowania; prawie 40% studiów przypadku dotyczy opakowań nadających się do recyklingu i wielokrotnego użytku.
Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym to proces oparty na współpracy, który wymaga od sieci detalicznych i producentów współdziałania z partnerami w całym łańcuchu wartości.
Organizacja ECR jest dobrze przygotowana do wspierania firm i ich projektów z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego i zrównoważonego rozwoju poprzez „Model współpracy ECR”, który łączy firmy i partnerów handlowych (sprzedawców, producentów i dostawców rozwiązań) w celu zrównoważonej współpracy z korzyścią dla konsumentów (i planety).
Bezpłatną kopię Przeglądu pobierzesz z linku: www.ecr-community.org
1 lutego o godz. 13:00 odbędzie się webinar poświęcony Przeglądowi. Rejestracja na webinar.
Jeśli jesteś zainteresowany/a tematyką gospodarki o obiegu zamkniętym, daj znam znać subskrybując newsletter ECR. Chcielibyśmy być z Tobą w kontakcie, żeby poinformować Cię, kiedy pojawią się interesujące wydarzenia i publikacje w tym obszarze.