FORUM PODAŻOWE – 5 kwietnia 2023

5 kwietnia 2023 Forum Podażowe ECR spotkało się w imponującej siedzibie CBRE na 32. piętrze Warsaw Unit przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie.

Każda z prezentacji wywołała żywiołową dyskusję wśród licznie zaangażowanych uczestników.

Program spotkania

9:45     Przybycie uczestników / powitalna kawa

10:10   Przywitanie i rozpoczęcie części ogólnej spotkania.
Deklaracja dot. Poszanowania Prawa Konkurencji.
Aktualności + kalendarium.
             Małgorzata Piekarska, Dariusz Krasoń, Mateusz Boruta

10:20  Trendy w omnichannel oraz ich wpływ na logistykę i łańcuch dostaw
             Przemysław Piętak, CBRE

10:45  Digital Twin – innowacyjne podejście do optymalizacji łańcucha dostaw
            Piotr Rozenbajgier, SAS

11:10   ECR w świecie – przegląd
            Mateusz Boruta, ECR

11:30  przerwa kawowa

12:00  Transport – operacje. Monitoring rynku. Współpraca transportowa?
            Dyskusja – wszyscy

12:30  Zmiany zachowań zakupowych konsumentów w sklepach detalicznych od stycznia 2022
            Roman Szymanda, CMR   

13:00  Handel detaliczny i technologia. Minimalizacja strat i ochrona zysku
            Katarzyna Chapman, Checkpoint

13:30  lunch*

14:30  Lean&Green webinar
            14:30   Lean&Green – global overview
                         Dirk van der Lee, Lean&Green
            14:45   Big Mile – turn information into business value knowledge
                         Swen Poot, Big Mile
            15:00   Future of footprinting
                         Guido de Wit, Topsector Logistiek 

15:45  Podsumowanie, dyskusja w podgrupach

 

* Możliwe zwiedzanie biura CBRE w czasie przerwy lunchowej

Miejsce spotkania

Spotkanie odbyło się w siedzibie firmy CBRE na 32. piętrze wieżowca Warsaw Unit przy Rondzie Daszyńskiego 1 w Warszawie.

Lokalizacja w samym sercu dynamicznie rozwijającej się biznesowej części dzielnicy Wola. Nowoczesna przestrzeń biurowa z pięknym, panoramicznym widokiem na Warszawę.

Galeria

Podsumowanie spotkania

  • Spotkanie otworzył Mateusz Boruta/ECR Polska, prezentując działalność ECR Polska oraz ECR Community, z której zasobów, osiągnięć i programów mogą korzystać wszyscy aktywni członkowie ECR.
  • Przemysław Piętak/CBRE jako gospodarz przedstawił działalność CBRE, a następnie przedstawił trendy w omnichannel i ich wpływ na logistykę łańcuchów dostaw. Sprzedaż online w różnych kategoriach cechuje sezonowość, a także zauważalne niewielkie spadki względem analogicznych okresów w latach 2021 i 2023. Przekłada się to na widoczne osłabienie popytu na magazyny obsługujące e-commerce. Przy rosnącej sprzedaży w omnichannel i wzroście kosztu obsługi logistycznej wyzwaniem staje się utrzymanie marży. Prezentacja wywołała żywą dyskusję na temat sytuacji rynkowej w różnych kategoriach.
  • Piotr Rozenbajgier z SAS Institute wprowadził w zagadnienie digital twin – cyfrowej symulacji złożonych procesów w oparciu o dane gromadzone przez internet rzeczy, przy wykorzystaniu dostępnej dzisiaj mocy obliczeniowej, które pozwalają optymalizować procesy i decyzje biznesowe.
  • Mateusz Boruta omówił następnie innowacyjne zagadnienie współdzielenia danych w łańcuchu dostaw poprzez wymianę wuzetek w chmurze systemu Zeropa. Rozwiązanie spotkało się z dużym zainteresowaniem.
  • Roman Szymanda z Centrum Monitorowania Rynku przedstawił ciekawą analizę zmiany zachowań zakupowych konsumentów w sklepach detalicznych od stycznia 2022. Eskalacja wojny w Ukrainie, inflacja oraz wzrost cen energii wpłynęły na wzrost wartości sprzedaży w kategoriach analogicznych do wybuchu pandemii oraz wzrosty cen (większe w analizowanych supermarketach niż sklepach małoformatowych). Realna inflacja dla klientów sklepów detalicznych wynosi nawet 30-40%. Rośnie wartość sprzedaży, ale spada jej wolumen. Konsumenci jak mogą szukają oszczędności.
  • Katarzyna Chapman/Checkpoint w prezentacji Handel detaliczny i technologia. Minimalizacja strat i ochrona zysków nawiązała również do istotnego wzrostu kradzieży wskutek wzrostu cen – o 30% według danych policyjnych. Za zachowaniami klientów podąża technologia RFID, oferując bardziej skuteczne zabezpieczenia przeciwkradzieżowe. Sprawdzają się one niezawodnie w branży fashion (zwłaszcza tagowanie u źródła), ale także w retail (nawet do zabezpieczania płynów). RFID umożliwia ponadto łatwiejszą inwentaryzację oraz kontrolę świeżości produktów w sklepie.
  • Częścią programu był także webinar Lean&Green Future of footprinting, w którym udział wzięli eksperci z Niderlandów.

Dirk van der Lee (Lean&Green International) omówił założenia programu Lean&Green do redukcji emisji w logistyce.

Sven Poot z Big Mile przedstawił możliwości kalkulatora Big Mile – narzędzia do optymalizacji transportowej.

Na koniec Guido de Wit z Topsector Logistiek przedstawił praktyczne wykorzystanie śladu węglowego do eliminacji strat czasu i paliwa w procesie transportowym oraz nowe podejście do kalkulacji i atrybucji śladu węglowego na poziomie pojedynczego produktu w łańcuchu dostaw (z wykorzystaniem mechanizmu znanego z podatku VAT).

Chcesz pobrać materiały, a nie masz kodu dostępu? Zgłoś się do nas: ecr@ecr.pl

Może macie ciekawe doświadczenia w tym obszarze, analizy, opracowanie – i chcecie się nimi podzielić?

Pamiętajmy, że Forum Podażowe to grupa robocza, którą WSPÓŁTWORZYMY – zapraszamy więc do kontaktu i udziału w tworzeniu programu.