© 2024 ECR Polska
24 października spotkało się Forum Podażowe ECR. Pierwszą część spotkania zdominowała grupa robocza Data Sharing Economy, dedykowana współdzieleniu informacji w łańcuchu dostaw.
Program spotkania
10:15 Przybycie uczestników / powitalna kawa
10:30 Rozpoczęcie części ogólnej spotkania. Deklaracja dot. Poszanowania Prawa Konkurencji.
Aktualności + kalendarium. Przegląd działalności ECR Polska.
– Kalendarium
– Sytuacja kierowców a Navigor 2.0?
– Data Sharing Economy
Małgorzata Piekarska, Dariusz Krasoń, Mateusz Boruta
11:15 Aktualizacja Kart Oceny Palet do wersji 7.0.
ECR Polska
11:45 Sytuacja w gospodarce magazynowej – aktualizacja po roku 2023.
Przemysław Piętak, CBRE
12:00 Wyzwania CSRD dla logistyki – zielony transport dla każdego? Czy wiesz, ile paliwa zużywa Twój przewoźnik? A ile emituje CO2e? Jesteście na to gotowi w Waszych przetargach?
debata z udziałem wszystkich uczestników, ECR Polska
12:30 przerwa lunchowa
13:15 Realne wsparcie elektryfikacji transportu ciężkiego.
Agnieszka Solarz, Ennovation Technology
13:45 Aktualne wyzwania rynku transportowego.
Dariusz Krasoń, Carlsberg Polska, dyskusja – wszyscy
14:15 Kontrola procesów w obszarze bezpieczeństwa i transportu.
Natalia Karbowy, Limur
14:45 Benchmarking logistyczny – zaczynamy od koncertu Twoich życzeń! O dostępności jakich wskaźników marzysz?
dyskusja z udziałem wszystkich uczestników, Mateusz Boruta
15:15 Wolne głosy.
15:30 Koniec, dyskusje w podgrupach.
Miejsce spotkania
Centrum „Smak Kariery
Al. Jerozolimskie 148 (wejście od ul. Włochowskiej)
02-326 Warszawa
Podsumowanie spotkania
4 kwietnia w Centrum Konferencyjnym Smak Kariery odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Forum Podażowego ECR.
- Spotkanie otworzył Mateusz Boruta, ECR Polska, przypominając deklarację zgodności, omawiając kalendarium nadchodzących wydarzeń z udziałem ECR i pokrótce prezentując aktualizacje zagadnień i obszarów, w których aktualnie działa ECR Polska.
– Zachęcił do zgłaszania sugestii na temat Navigora, platformy wspierającej pracę kierowców. Jakie funkcje się sprawdzają, jakie warto jeszcze rozwinąć?
– Zachęta do aktywizacji i udziału w grupie dedykowanej redukcji strat i bezpieczeństwu, Waste Busters&Profit Rangers a także w międzynarodowej ECRLoss Group.
– Data Sharing Economy – kto już korzysta z elektronicznej formy wymiany dokumentów przewozowych? Kto jest gotów je współdzielić? Co budzi najwięcej obaw? Zapisy w umowach handlowych i ubezpieczeniu OC przewoźnika? Coraz więcej uczestników zgłasza już funkcjonowanie elektronicznego listu przewozowego w obiegu wewnętrznym firm.
-
AKTUALIZACJA KART OCENY PALET DO WERSJI 7.0
Mateusz Boruta omówił pokrótce historię i zasady działania KOPów oraz koncepcję rejestru użytkowników KOP, którzy byliby informowani o ich bieżących zmianach czy konsultacjach. Pozwoliłoby to ECR dbać o to, by Karty funkcjonowały na rynku, możliwie najlepiej wspierając użytkowników palet. Następnie przedstawił zmiany w aktualnej wersji Kart. Tym samy KOP w wersji 7 zostały oficjalnie przyjęte.
-
NAJWAŻNIEJSZE TRENDY I ZMIANY NA RYNKU POWIERZCHNI MAGAZYNOWYCH I PRZEMYSŁOWYCH W POLSCE
Przemysław Piętak/CBRE przedstawił najważniejsze trendy i zmiany na rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce. Odczuwalne jest spowolnienie gospodarki i spadek sprzedaży, co przekłada się na 15% spadek zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe. Jednocześnie należy podkreślić trend rosnący w dłuższej perspektywie. Polska stała się 5. w Europie rynkiem pod względem liczby nowoczesnych powierzchni magazynowych. Zmienia się struktura korzystających z nich branż. Oprócz ceny nieruchomości, przy doborze lokalizacji należy uwzględnić inne czynniki, takie jak dostępność pracowników w okolicy.
-
DYREKTYWA CSRD I LICZENIE EMISJI W TRANSPORCIE
Paweł Brzeziński/ECR Polska przedstawił pokrótce wymogi i założenia dyrektywy CSRD, a także liczenia i alokacji emisji oraz pozyskiwania danych w łańcuchu dostaw. Celem była dyskusja o istotności parametru zużycia energii, paliwa i dekarbonizacji w przetargach logistycznych (czyli coś, co nas czeka). Czy dostęp do realnych danych o zużyciu paliwa ma szansę być prosty?
-
REALNE WSPARCIE ELEKTRYFIKACJI TRANSPORTU CIĘŻKIEGO
Konkretne rozwiązania dekarbonizacji transportu przedstawiła Agnieszka Solarz/Ennovation Technology. Unijne wymogi rozwoju i wsparcia elektromobilności zakładają rozbudowę sieci stacji ładowania pojazdów osobowych i ciężarowych (odpowiedniej ilości przyłączy 150 kW i 350 kW) w sieci TENT-T, na co są przeznaczone określone środki z programów rządowych i Komisji Europejskiej. Możliwe są także dotacje do zakupu nowych pojazdów elektrycznych ciężarowych w wysokości 30-60%. Przedstawiła także ofertę stacji ładowania z magazynem energii, konwersji pojazdów spalinowych do napędu elektrycznego oraz projekt pierwszego polskiego elektrycznego samochodu dostawczego >3,5t.
-
AKTUALNA SYTUACJA RYNKU TRANSPORTOWEGO
Dariusz Karsoń/Carlsberg Polska przedstawił bieżącą sytuację na rynku transportowym. Transport jest na zakręcie i czeka nas nowa rzeczywistość. Spada popyt na transport. Przewoźnicy są w trudnej sytuacji – wyższe ceny są obecnie trudne do zaakceptowania przez nadawców. Rosną koszty, a stawki spadają. Czy warto podpisywać kontrakty i na jak długo? Mniej odczuwalny jest brak kierowców – bo jest mniejsze zapotrzebowanie na ich pracę. Problem deficytu powróci jednak ze wzmożoną siłą za kilka lat (brak rozwiązań strukturalnych). Elektromobilność – trend zauważalny w teorii: w 2023 zarejestrowano 59 eHDV. Możliwe jest jednak obniżanie zużycia paliwa i emisji bez wymiany floty, a poprzez optymalizacje operacji transportowych. Niezmiennie zachęcamy do dołączenia do akcji Carlsberg Polska „Trzeźwo myślę” i kontroli trzeźwości kierowców i innych pracowników w swoich lokalizacjach.
-
AUTOMATYZACJA PROCESÓW KONTROLI W MAGAZYNACH
Natalia Karbowy i Szymon Goździecki/Limur omówili korzyści wynikające z wdrożenia rozwiązania automatyzacji procesów kontroli w magazynach. Można nim kontrolować terminowość realizacji zleceń; procesy magazynowe – uszkodzenia, straty, zwroty; poprawność kompletacji – rozbieżności zamówień i wysyłek, błędy; weryfikować bezpieczeństwo – zabezpieczenia naczep i towaru etc. Narzędzie ułatwia raportowanie zdarzeń, wymianę informacji i tworzenie statystyk podczas regularnych obchodów operacyjnych w magazynach w prostym automatycznym systemie.
Chcesz pobrać materiały, a nie masz kodu dostępu? Zgłoś się do nas: ecr@ecr.pl
Może macie ciekawe doświadczenia w tym obszarze, analizy, opracowanie – i chcecie się nimi podzielić?
Pamiętajmy, że Forum Podażowe to grupa robocza, którą WSPÓŁTWORZYMY – zapraszamy więc do kontaktu i udziału w tworzeniu programu.