© 2024 ECR Polska
W programie jesiennego spotkania Forum Podażowego znalazły zarówno prezentacje gości, jak i Data Sharing Economy.
Program spotkania
11:45 Przybycie uczestników / powitalna kawa
12:00 Rozpoczęcie części ogólnej spotkania. Deklaracja dot. Poszanowania Prawa Konkurencji. Aktualności + kalendarium. Przegląd działalności ECR Polska.
Małgorzata Piekarska, Dariusz Krasoń, Mateusz Boruta
Chińczyki trzymają się mocno. Wizyta w Chinach z ECR Community.
Mateusz Boruta, ECR Polska
12:15 Jak przedłużyć umowę najmu i zoptymalizować koszty – klucz do efektywnej renegocjacji
Żaneta Ścigała, Legal Hub Wojnarowska Ścigała Irlik, Tomasz Arent SQM Advisory
13:00 (r)ewolucja kodowa – nowy wymiar 2D w Retail
Dariusz Jadczak, GS1
13:30 Płynność finansowa a perspektywy zmian strukturalnych rynku transportowego.
Michał Kazimierczak, Omida Finance, dyskusja – wszyscy
14:00 Przerwa lunchowa
14:45 Aktualizacja nt. regulacji prawnych (system kaucyjny, ROP, przeciwdziałanie marnowaniu żywności)
Anna Boruta, ECR Polska
15:15 DSE: Zeropa – nowe funkcjonalności
Mateusz Boruta, ECR Polska, dyskusja z udziałem wszystkich uczestników
16:00 Wolne głosy.
16:30 Koniec, dyskusje w podgrupach.
Miejsce spotkania
Centrum „Smak Kariery
Al. Jerozolimskie 148 (wejście od ul. Włochowskiej)
02-326 Warszawa
Podsumowanie spotkania
Jesienne spotkanie Forum Podażowego ECR odbyło się 4 listopada 2024 w Centrum Smak Kariery w Warszawie.
-
ROZPOCZĘCIE CZĘŚCI OGÓLNEJ SPOTKANIA. PODSUMOWANIE WIZYTY W CHINACH
Spotkanie otworzył Mateusz Boruta, prezentując bieżące aktywności ECR Polska. Zapowiedział podniesienie opłaty za członkostwo w organizacji od przyszłego roku. Przypomniał także o działającej już na rynku od pół roku aktualizacji Kart Oceny Palet w wersji 7. Pokrótce omówił także wrażenia z wrześniowej wizyty w Chinach na kwartalnym spotkaniu ECR Community oraz zaawansowanie tamtejszego rynku retail.
-
JAK PRZEDŁUŻYĆ UMOWĘ NAJMU I ZOPTYMALIZOWAĆ KOSZTY – KLUCZ DO EFEKTYWNEJ RENEGOCJACJI
Jako pierwsi spośród zaproszonych gości wystąpili Żaneta Ścigała z Legal Hub Wojnarowska Ścigała Irlik i Tomasz Arent z SQM Advisory, którzy przedstawili renegocjacje umowy najmu magazynu z perspektywy wynajmującego i najemcy – oraz wskazali na obszary, w których warto uzyskać lepsze niż dotąd warunki. Tu także upatrujemy niedoceniane źródło optymalizacji kosztowych i operacyjnych w łańcuchu dostaw. Oczywiście, warto także skorzystać w tym procesie ze wsparcia ekspertów. Obecny stan pustej podaży, szacowany w skali kraju na 8%, jest dobrym momentem do takich negocjacji, a niezależnie – dobrze do tego procesu przygotować się rzeczowo i z wyprzedzeniem.
-
(R)EWOLUCJA KODOWA – NOWY WYMIAR 2D W RETAIL
Następnie Dariusz Jadczak z GS1 omówił zalety kodów 2D, także względem dotychczas rozpowszechnionych kodów EAN/UPC. Czy na etykiecie logistycznej, opakowaniu zbiorczym czy produkcie konsumenckim, pozwalają ograniczyć powierzchnię na opakowaniu i ograniczyć ryzyko nieczytelności przy zaszyciu znacznie większej ilości informacji. Przewodnik o kodach 2D dostępny jest na stronie GS1. Wprowadzenie kodów 2D docelowo zamiast dzisiejszych kodów liniowych na jednostkach konsumenckich to duży, globalny projekt GS1.
-
PŁYNNOŚĆ FINANSOWA A PERSPEKTYWY ZMIAN STRUKTURALNYCH RYNKU TRANSPORTOWEGO
Aby omówić kondycję branży transportowej, Michał Kazimierczak, reprezentujący Omida Finance, ujął perspektywę finansową. Odpowiadający za ok. 6% PKB transport stanowi ok. 15% w faktoringu. Za ok. 60-70% przewożonego wolumenu odpowiada ok. 10% podmiotów. 90% przewoźników to małe, często rodzinne firmy transportowe, dysponujące <10 zestawami ciągnika z naczepą. Sytuacja rynkowa wymusza ich konsolidację, bo nie są one w stanie utrzymać płynności finansowej przy obecnie panujących stawkach – i kurczącej się liczbie przewożonych towarów. Nadziei można upatrywać we wzroście PKB.
-
AKTUALIZACJA NT. REGULACJI PRAWNYCH (SYSTEM KAUCYJNY, ROP, PRZECIWDZIAŁANIE MARNOWANIU ŻYWNOŚCI)
Anna Boruta z ECR Polska omówiła niedawne aktualizacje ustaw, które dotykają branżę retail. Ustawa o przeciwdziałaniu marnowania żywności zacieśnia warunki współpracy sprzedawców żywności (a więc także sieci handlowych) z organizacjami pozarządowymi, dotyczące przekazywania niesprzedanej, a wciąż zdatnej do spożycia żywności. Wprowadzenie systemu kaucyjnego odwleka się w czasie w świetle najnowszych nowelizacji ustawy, aby dać wszystkim uczestniczącym w nim podmiotom więcej czasu na dostosowanie się do jego sprawnego wdrożenia. W tym czasie zapewne pojawi się także więcej informacji o wprowadzeniu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów, wymuszonej przez dyrektywę unijną, która jest krokiem w stronę GOZ i ma doprowadzić do mniejszej ilości odpadów, a większej – materiału do recyklingu.
-
DSE: ZEROPA – NOWE FUNKCJONALNOŚCI
W ostatniej prezentacji Mateusz Boruta, w obszarze Data Sharing Economy, przedstawił najnowsze funkcjonalności platformy współdzielenia informacji w łańcuchu dostaw Zeropa – umożliwiającej śledzenie statusu przyjęcia dostawy (zielony, pomarańczowym, czerwony – zależnie czy jest przyjęcie, odmowa lub warunkowe). Omówiono także różne możliwości wyjaśniania niezgodności pojawiających się podczas przyjęcia dostawy, a także, jak tym systemem uzupełnić można procesy oparte na tradycyjnych komunikatach EDI lub uprościć te z nich niekorzystające.
Chcesz pobrać materiały, a nie masz kodu dostępu? Zgłoś się do nas: ecr@ecr.pl
Może macie ciekawe doświadczenia w tym obszarze, analizy, opracowanie – i chcecie się nimi podzielić?
Pamiętajmy, że Forum Podażowe to grupa robocza, którą WSPÓŁTWORZYMY – zapraszamy więc do kontaktu i udziału w tworzeniu programu.