Aktualności

SARS-CoV-2 / Koronawirus – co robić w łańcuchach dostaw – rekomendacje

ECR Polska, jako organizacja zrzeszająca kluczowe firmy w łańcuchu dostaw rynku FMCG, dostrzega szczególną rolę we wspieraniu swoich Członków i całej branży wobec zagrożenia epidemicznego.

Co robią nasz firmy, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa w warunkach operacji logistycznych? Poniżej publikujemy wdrożone, uniwersalne  środki zaradcze; niech będą listą kontrolną oraz inspiracją w razie potrzeby:

– Izolacja fizyczna – ograniczenie wejść na teren magazynów i zakładów produkcyjnych do niezbędnego minimum (kierowcy, dostawcy, serwisanci mają nie mają bezpośredniego kontaktu); dodatkowe wejścia/wyjścia z obiektów – ruch jednokierunkowy, mniejsze zagęszczenie ludzi w newralgicznych punktach.

– Dodatkowe WC – zewnętrzne toi-toi dla regularnych gości spoza firmy.

– 15-minutowa przerwa między zmianami – ograniczenie kontaktów; ograniczenia w korzystaniu ze stołówek – ścisły harmonogram, rozstawienie stołów, lampy UV, podniesione wymogi higieniczne.

– Brama / ochrona – interkomy do komunikacji np. z kierowcami, profesjonalne maski i gogle ochronne (jednokrotnego użytku bądź regularnie dezynfekowane), a także wydzielone sanitariaty z prysznicem dla tych pracowników (izolacja fizyczna).

– W miarę możliwości stosujemy dokumenty elektroniczne  – jak np. potwierdzenie dostawy (choć ich szersze wprowadzenie oczywiście nie jest możliwe z dnia na dzień – to warto to zaplanować!); zachęcamy do posiadani i korzystania z osobistych długopisów itp. przyborów (a nie jednego dla wszystkich).

– Prewencyjne mierzenie temperatury, rękawiczki / odzież ochronna, środki dezynfekcji; lampy UV oraz ozonowanie i wietrzenie np. szatni i innych pomieszczeń o dużym ruchu ludzi.

– Dezynfekcja – środki oparte na spirytusie, ale również na kwasie octowym; regularne mycie powierzchni płaskich, klamek itp.

– Wewnętrzna kwarantanna dla towarów, które przyjechały ze regionu o wysokim ryzyku (naczepę odbezpiecza kierowca, towar po rozładunku na rampie stoi min. 24h).

– W miejscach, gdzie normalnie tworzą się kolejki (przed kasami, biurami, recepcją itp. – informacja o zachowaniu odstępu min 1 lub 1,5m pomiędzy osobami.

– Homeoffice / praca zdalna dla wszystkich tych pracowników i stanowisko, dla których jest to możliwe.

– W przypadku podejrzenia lub wystąpienia koronawirusa u pracowników – bezwzględnie stosujemy się do zaleceń służb sanitarnych!

Ta lista nie ma charakteru zamkniętego ani wyłącznego. Pokazujemy, co robią firmy zrzeszone w ECR Polska – by pomagać sobie i innym. Powyższe zestawienie należy traktować jako rekomendacje. Może one ulec zmianie – przede wszystkim – rozszerzeniu.

0
  Powiązane wpisy

You must be logged in to post a comment.